Feedback
Meny

Av Mikael Konradsson

Publicerat 26 juni 2012

Spelar Mario i en vecka, samlar in pengar till Child's play

Ett gäng ungdomar i USA har givit upp allt socialt liv och samtidigt blåst bort sina chanser att få bort nördstämpeln, men vad gör det när man har ett hjärta av guld?

CHILDS PLAY

Ett gäng ungdomar i USA har givit upp allt socialt liv och samtidigt blåst bort sina chanser att få bort nördstämpeln, men vad gör det när man har ett hjärta av guld? De har nämligen bestämt sig för att spela Mario-spelen i en veckas tid - den nya definitionen på Iron Man?

Förutom att spela spelen tar de även emot donationer, pengarna skall gå till Child's Play. Child's Play ser till att sjuka barn som vistas på sjukhus av någon anledning har tv-spel och spel att fördriva tiden med. För en del barn handlar om tidsfördriv, för andra är det en del av rehabiliteringen och ett andrum för att slippa tänka på det hemska som händer.

Vid skrivande stund har ungdomarna samlat ihop $ 90.000


Tack till Patrik M. För tipset!

Av Mikael Konradsson

Publicerat 26 juni 2012

Bli först med att kommentera


Skicka

Senast uppdaterat

Senast recensionerna

Appstore logotype Googleplay logotype
Ladda ner Spelnyheterna som app!

Spelkalender